Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Recenze

OLYMPIC - 50 - Hity, singly, rarity

OLYMPIC - 50 - Hity, singly, rarity

2012 Supraphon (5CD)

čas: 78:45/76:45/78:51/76:14/76:16
země původu: Československo / Česká republika
styl: rock

Padesát poznámek k výročnímu výběru padesátileté legendy

1. Česká rocková legenda OLYMPIC v letošním roce slaví 50 let existence a při této vzácné příležitosti připravila další ze svých mnoha realizovaných výběrových počinů.

2. Výběr navazuje na průběžně vydávané dvojalbum "The Best Of" (1993/2002/2006), jakož i někdejší sedmidílnou sbírku původních singlů (1996-1999) nebo dvanáctidílnou "Zlatou edici" supraphonských řadovek (2004-2010), kterou završil čtrnáctidiskový box (2010), jehož součástí byla také kolekce rarit a o kterém tento magazín psal formou rozsáhlého seriálu.

3. Historicky jde o již druhý pětidiskový komplet, jenže zatímco rozsahem obdobný a lehce pofiderní výběr "Věčně mladý, věčně zlatý" (2005) čerpal hlavně z klasických nahrávek, zde dostaly prostor také četné raritní snímky, včetně vůbec poprvé vydaných písní.

4. Výběr vyšel v pěkně tmavomodré kartonové krabičce, v níž se skrývá pět barevně odlišených disků v pošetkách a společný booklet s obsáhlým komentářem a fotkami.

5. Výběr je opatřen výroční číslovkou 50 a obsahuje 116 písní o hrací ploše vyčerpávajících 387 minut.

6. Téměř vše je řazeno víceméně chronologicky, ale přestože by pět disků svádělo k rozdělení na pět desetiletek, s ohledem na různý počet zařaditelných písní jsou zachyceny různě dlouhé časové úseky, jež jsou vytyčeny zásadními zlomy v přebohaté historii souboru.

7. Tak trochu paradoxně se může jevit skutečnost, že některá méně výrazná či hlušší období zde mají skoro až nepatřičně velký prostor, hlavně pak sedmdesátá léta.

8. Každý disk doplňují něčím vybočující bonusy, obvykle řazené časově pozpátku.

9. Výběr se chvályhodně nesnaží znovu opakovat mnohokrát již vydané klasické verze z "The Best Of", z nichž jsou zařazeny všehovšudy pouze písně "Dej mi víc své lásky", "Agáta", "Nikdo nejsme akorát" a "Proč zrovna ty", byť datum nahrání se občas liší od dříve uváděného.

10. Jiných 15 písní z "The Best Of" je zde přítomno v kompaktně či dokonce dosud vůbec nevydaných verzích, mezi nimi třeba "Želva", "Pták Rosomák" nebo "Dynamit", podobně jako baladické "Otázky" či dokonce dvojnásobně zastoupené "Snad jsem to zavinil já".

11. Další tři songy z "The Best Of", jmenovitě "Vzpomínka plíživá", "Slzy tvý mámy" a "Strom", se zde nacházejí v dříve již vydaných méně známých verzích.

12. Naopak 21 písní z "The Best Of" zde zcela chybí, mezi nimi i velké hity jako "Nebezpečná postava", "Krásná neznámá", "Kufr", "Strejček Jonatán", "Vlak, co nikde nestaví" či "Já", psychedelická genialita "Psychiatrický prášek", nářezové "Jako tele na vrata", megaslavné balady "Taky jsem se narodil bos", "Osmý den", "Jasná zpráva" nebo instrumentální "Stejskání".

13. Mnohé ostatní zde přítomné a dříve již vydané snímky lze většinou považovat za jakési rozšířené "The Best Of", jež oproti většině dřívějších výběrů míří také do prehistorické éry se sólovými zpěváky či naopak ponávratové éry s alby vydávanými vlastní firmou Best I.A.

14. Celkem 56 nahrávek jsou dříve již vydané věci z řadových alb, singlů, živých záznamů nebo dalších projektů, a současně již vydané také na kompaktním disku.

15. Celkem 60 nahrávek zde vůbec poprvé vychází na kompaktním disku, nutno však podotknout, že "Autumn Mood" vyšel na pradávném singlu, ve Francii natočený "Anděl" v anglické verzi "The Angel" na loňském vinylu "Back To Love", "Okno na chodník" utajeně v rámci raritního fanclubového singlu, novější podoba "Jako za mlada" na stejnojmenném retroalbu, tam však bez kytarového sóla, zatímco koncertní varianty Broumovy instrumentální exhibice "Sprcha" a Pacákem zpívané legendární balady "Bon soir, mademoiselle Paris" na různých videokazetách.

CD1 – 1963-1971 – Vznik kapely až konec "pacákovské" éry

16. První disk mapuje rokenrolové prapočátky na prknech divadla Semafor, kdy skupina sloužila coby doprovodné těleso Pavla Bobka, Yvonny Přenosilové, Pavla Švába a především Mikiho Volka. Přestože program "Ondráš podotýká…" dosáhl úspěchu, postupným odchodem všech zpěváků vykrystalizovala zřejmě nejklasičtější sestava, kterou tvořili Petr Janda, Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Miroslav Berka a také František Ringo Čech, jehož pak vystřídal Jan Antonín Pacák. Prolnutím beatlesovsky zpěvného mersey soundu s vtipně dadaistickými českými texty byly navěky položeny a definovány jednoznačné historické základy domácí bigbítové či rockové písně.

17. Mapování prvopočátků startuje hostující Pavel Sedláček s vůbec nejstarší dochovanou nahrávkou "Tallahassee Lassie", vedle dalších anglicky zpívaných coververzí ale nechybí ani nesmrtelný "Trezor" s Karlem Gottem a také jedna z nejpozoruhodnějších písní české populární hudby "Hvězda na vrbě", kterou vedle Švába nazpíval desetiletý kluk Bohumír Starka.

18. Albové i singlové a většinou veleslavné písně z období prvních tří alb jsou zde většinou v doposud nikdy nevydaných rozhlasových či jiných verzích, zatímco "Dědečkův duch" v raritní německé podobě nazvané "Grossvaters Geist", kterou ještě stihl nazpívat Volek.

19. Obrovskou raritou je dosud nikdy nevydaná, Pacákem nazpívaná chuťovka "Tragédie bohémova", která se může směle měřit s nezapomenutelnými čísly té doby.

20. Disk doplňují zvukově mírně horší, ale docela poslouchatelné "šumící rarity", které uzavírají velmi vzácné a dávno již zapomenuté anglické snímky s Gottem.

CD2 – 1971-1975 – Příchod Jiřího Korna až konec střídání basistů

21. Druhý disk se probírá značně průměrnou a často popovou tvorbou z doby, kdy nastoupil zpívající bubeník Petr Hejduk. Výrazným rysem bylo časté střídání baskytaristů, z nichž se nejvíce prezentoval rovněž zpívající Jiří Korn, svou osobností zastiňující zbytek kapely.

22. Období s Kornem zachycují singlové i raritní kousky, například "Únos", prvně vydaná "Medúza" či "Gramofon" v původní slovní verzi "King Kong hraje rád ping pong".

23. Pozdějšími dosud nevydanými příspěvky jsou "Čí je to bál?", "Kam, kam, vážená", "Kouzelník Žito" a "Hop a nebo trop", vesměs ovšem nepříliš pamětihodné a někdy skoro až otřesné záležitosti, které zastiňuje například i tehdejší skoro ojedinělý hitík "Nebe nad hlavou".

24. Sváteční "Vůně Vánoc" se zde nachází v pozdější pozměněné verzi.

25. Bonusy tvoří "Jsem zvláštní" v živé podobě "Vzducholoď" a singlovka "Už je jí líp" v instrumentální verzi, kde ústřední melodii obstarává soprán saxofon Felixe Slováčka.

CD3 – 1975-1984 – Příchod Milana Brouma až konec tematických projektů

26. Třetí disk začíná příchodem basáka Milana Brouma a oživením rockové atmosféry v kapele, která o několik sezón později gradovala ceněnou tematickou trilogií a také neskutečnou popularitou, jdoucí ruku v ruce se Zlatými slavíky nebo sborově zpívajícími vyprodanými Lucernami. To všechno v druhé klasické sestavě tvořené Jandou, Broumem, Berkou a Hejdukem.

27. Dosud nikdy nevydané popěvky "V zeleném zátiší" a "Neznámému dárci" představují podprůměr, nijak zvlášť nevybočující z podřadného repertoáru oné doby. 

28. Jandovy většinou rockové singlovky "Ty slzy dávno vpila tráva", "Nejsem sám", "Já je znám" nebo "Už je po…" působí mnohem lépe než Hejdukovy spíše popové, zde však ještě docela snesitelné písně "Máš ráda déšť" a "Hrál", vrcholící pozdější hitovkou "Ten den".

29. Něco málo z veleúspěšných tematických projektů "Prázdniny na Zemi", "Ulice" a "Laboratoř" zde reprezentují skladby jako "Vzdálenosti", "Tváře slov" či "Roboti už jdou".

30. Bonusově byl zařazen slavný nářezový duet "Jedeme dál" s Petrou Janů, zpívajícím lidem vydatně podpořená koncertní verze slavné balady "Okno mé lásky", laboratorní "Kartotéka" v textově původní živé verzi "Když nemáš čas celou noc" a převážně klávesově provedená Rybova "Česká mše vánoční", a to coby duet Jandy a Hejduka, jejichž vztahy tehdy silně ochladly.

CD4 – 1985-1993 – Návrat k písničkovým albům až přerušení činnosti kapely

31. Čtvrtý disk přináší omlazení sestavy, v níž byli Jiří Valenta a Milan Peroutka nasměrováni k téměř až metalovému přitvrzení. Následná porevoluční doba však přinesla takový propad popularity kapely, že její třicáté výročí se stalo záminkou k oznámenému konci.

32. Mezi singlovými či albovými songy "Volný pád", "Kanagom", "Hry a slzy" nebo "Ať" silně dominují dříve nevydané první verze metalových nářezů "Já někde čet'" a "Když ti svítí zelená", jejichž dravost usměrňují "Naděje dvou" či klasická verze "Každej chvilku tahá pilku".

33. Přestože se koncertně obnovené "Prázdniny na Zemi II" nesetkaly s úspěchem, přinesly poslední vinylový singl s písní "Záření" a ženským sborem, popřípadě "Kraj, odkud odletěli ptáci" v provedení, které pak zaznělo také při dočasně rozlučkovém koncertu v Lucerně.

34. Nechybí ani původní verze jinak až po návratu vydané písně "Byl jsem". 

35. Bonusově byl přidán dynamitovským úvodem rozjetý gottovský šlágr "Kávu si osladím" a v živém předvedení jediná vítězná Bratislavská lyra "Co je vůbec v nás".

CD5 – 1994-2012 – Obnovení kapely až současnost

36. Pátý disk rekapituluje počínání po úspěšném návratu, realizovaném v celé čtvrtstoletí a to dodnes platné sestavě s Jandou, Broumem, Valentou a Peroutkou.

37. Písně "Dávno", "Nejlepší parta mého života", "Člověk jeskynní", "Jednou" nebo "Giordano Bruno" patří mezi nejlepší novodobé písně, silně konkurující i staré klasice.

38. Zařazeny jsou také dvě ukázky z akusticko-symfonického živáku "Unplugged", původně pro zcela netradiční projekt zplozená balada "Nějak se vytrácíš, má lásko", hašlerovská pocta "Špiritus" či duet s Martou Jandovou "Dotyky slávy", jinak známější z Jandovy sólovky.

39. Na posledních albech se už daří méně, když dokonce i prvotní verze písní "Sopka" a "Jdeme lávou" lze považovat za trochu lepší než jejich albově vydané varianty.

40. Bonusově je zařazena úplně čerstvá nahrávka staré skladby "Vůně benzínu" a dokonce zcela nová píseň "My už jiný nebudem", jež sice obsahuje překvapivou větičku "na vojnu nepudem", leč celkově působí poněkud tuctovým, křečovitým a sotva průměrným dojmem.

41. Zastoupení jednotlivých řadových desek je podle očekávání různé, ovšem jen někdy jde o klasické nahrávky, zatímco jindy byly použity starší, mladší nebo živé verze.

42. Legendární album "Želva" je sice zastoupeno velkým počtem slavných písní, ani v jednom případě však nejde přímo o albové, nýbrž jindy nahrané odlišné verze.

43. Výrazná je přítomnost písní z alb "Když ti svítí zelená" a "Dávno", nicméně zvláště v případě toho prvního jsou vybrány jak albové, tak i dosud nevydané snímky.

44. Jediné album "Marathón" není zastoupeno vůbec žádnou skladbou, ovšem z jeho období byly pro tento výběr použity alespoň některé albově nevydané singly.

45. Tvůrce výběru a největší olympický badatel Oldřich Zámostný odvedl jistě záslužnou práci, přesto se však nevyvaroval několika málo zcela drobných nepřesností.

46. Booklet obsahuje několik nepatrných chybiček, ale při tom množství je lze omluvit. Tak například album "Sopka" rozhodně nevyšlo roku 2008, ale již o rok dříve.

47. Zadní strana bookletu předkládá údaje o sestavách v jednotlivých snímcích, což ovšem v případě Chrastiny působí nevěrohodným dojmem, neboť lze předpokládat, že se podílel rovněž na nahrávání "šumících rarit", jež mu zde vyjádřenými čísílky jsou upřeny.

48. Letopočtové ohraničení jednotlivých disků se při pečlivém srovnání obalu a bookletu občas lehce liší, což snad bylo možné si trochu lépe pohlídat a sjednotit.

49. Hodnotit jednotlivé a často zlidovělé písně je asi zbytečné, celá řada z nich ale zcela jednoznačně a neodmyslitelně patří k vrcholné klasice české rockové historie.

50. Aktuální výběr vedle perel a skvostů přináší i množství umělecky často pochybných rarit, nicméně jsou to právě ony, jež doplňují historickou mozaiku a ospravedlňují vydání tohoto výběru, který jinak připomíná tak trochu chaotický mišmaš všeho možného.

sestava: Petr Janda – kytara, zpěv, Pavel Chrastina – baskytara, zpěv, Miroslav Růžek – altsaxofon, tamburína, Miroslav Berka – piano, varhany, foukací harmonika, klávesy, František Ringo Čech – bicí, Jan Antonín Pacák – bicí, flétna, kozoo, zpěv, Jiří Laurent – kytara, Ladislav Klein – kytara, zpěv, Jan "Papírek" Hauser – baskytara, zpěv, Jaroslav Klempíř – jonika, Petr Hejduk – bicí, zpěv, Jiří Korn – baskytara, zpěv, Ladislav Chvalkovský – baskytara, zpěv, Pavel Petráš – baskytara, zpěv, Milan Broum – baskytara, zpěv, Jiří Valenta – klávesy, zpěv, Milan Peroutka – bicí, + četní zpěváci a další hosté, včetně Orchestru Karla Krautgartnera (CD1 – 24), TOČR (CD2 – 4, 15) a Smyčců pražských symfoniků (CD5 – 6, 7)
odkaz: www.bestia.cz/olympic
tracklist
CD1 – 1963-1970
1. Tallahassee Lassie (+ P.Sedláček – 1963)
2. Come On Everybody (+ P.Bobek – live 1964)
3. This Little Girl Of Mine (+ M.Volek – live 1964)
4. Být či nebýt (+ M.Volek – 1964)
5. Autumn Mood (+ Y.Přenosilová – 1965)
6. Roll Over Beethoven (+ M.Volek – 1965)
7. Hvězda na vrbě (+ P.Šváb a B.Starka – 1965)
8. Trezor (+ K.Gott – 1965)
9. She's A Woman (1965)
10. Mary (I Must Play) (1966)
11. Dej mi víc své lásky (1965)
12. Grossvaters Geist (Dědečkův duch) (+ M.Volek – 1966)
13. Vzpomínka plíživá (1966)
14. Snad jsem to zavinil já (1966)
15. Línej skaut (1966)
16. Želva (1967)
17. Dám zejtra zas flám (1967)
18. Tragédie bohémova (1968)
19. The Angel (Anděl) (1969)
20. Elixír (1970)
21. Otázky (1970)
22. Sluneční píseň (1970)
23. Dynamit (1970)
BONUS: Šumící rarity, aneb Když zub času zapracuje
24. Svatojánský happening (1968)
25. Pták Rosomák (1968)
26. Dej mi na klín oči unavený (1966)
27. Zbytečná holka (1966)
28. Oslí serenáda (1964)
29. My Prayer (K.Gott – 1964)
30. Be Bob a Lula (K.Gott – 1964)

CD2 – 1971-1975
1. Pět cestujících (1971)
2. Agáta (1971)
3. Okno na chodník (1971)
4. Dobré ráno (1971)
5. Vrať mi moji hořkou lásku (1973)
6. Lhář (1972)
7. Únos (1972)
8. Medúza (1973)
9. King Kong hraje rád ping pong (1973)
10. Čí je to bál? (1973)
11. Blázen (1973)
12. Slunce (1973)
13. Kam, kam, vážená (1973)
14. Už je jí líp (1973)
15. Nebe nad hlavou (1973)
16. Jdou, děti, jdou (1973)
17. Kouzelník Žito (1973)
18. Nezapomeň (1974)
19. Hop a nebo trop (1974)
20. Až se zítra probudíš (1974)
21. To znáš (1974)
22. Vůně Vánoc (1975)
BONUS:
23. Vzducholoď (live 1973)
24. Už je jí líp (+ F.Slováček – 1974)

CD3 – 1975-1984
1. V zeleném zátiší (1975)
2. Neznámému dárci (1975)
3. Dva klauni (1976)
4. Máš ráda déšť (1977)
5. Ty slzy dávno vpila tráva (1978)
6. Hrál (1978)
7. Nejsem sám (1979)
8. Vzdálenosti (Země) (1979)
9. Já je znám (1981)
10. Tváře slov (Strach) – Ulice II (1981)
11. Úspěšný mladý muž (Úspěch) (1981)
12. Strom (live 1982)
13. Nikdo nejsme akorát (1982)
14. Ten den (1983)
15. Už je po… (1984)
16. Hodná holka (1984)
17. Roboti už jdou (1984)
BONUS:
18. Jedeme dál (+ P.Janů – 1984)
19. Okno mé lásky (Láska) (live 1981)
20. Když nemáš čas celou noc (live 1983)
21. Česká mše vánoční – Kyrie (1980)

CD4 – 1985-1993
1. Volný pád (1984)
2. Tak se půlím (1985)
3. Kanagom (1985)
4. Festivaly (1986)
5. Hry a slzy (1986)
6. Proč zrovna ty (1987)
7. Snad jsem to zavinil já (1987)
8. Já někde čet' (1987)
9. Naděje dvou (1987)
10. Když ti svítí zelená (1987)
11. Hej, ty! (1988)
12. Každej chvilku tahá pilku (1988)
13. Ať (1989)
14. Jako za mlada (1989)
15. Smečka psů (1990)
16. Záření (1991)
17. Sprcha (live 1992)
18. Kraj, odkud odletěli ptáci (Ptáci) (live 1992)
19. Byl jsem (1993)
BONUS:
20. Kávu si osladím (1993)
21. Co je vůbec v nás (live 1985)

CD5 – 1994-2012
1. Jak se tak loudám (1994)
2. Dávno (1994)
3. Nejlepší parta mého života (1994)
4. Člověk jeskynní (1994)
5. Jednou (1994)
6. Bon soir, mademoiselle Paris (live 1995)
7. Slzy tvý mámy (live 1995)
8. Šílenej zvon (1996/1997)
9. Giordano Bruno (1996/1997)
10. Zakopaný money (V Záhřebský ulici) (1996/1997)
11. Písečnej červ (1999)
12. Nějak se vytrácíš, má lásko (2001)
13. Svítá (2003)
14. Špiritus (2004)
15. Dotyky slávy (+ M.Jandová – 2006)
16. Sopka (2006)
17. Jdeme lávou (2006)
18. S tebou (2010)
BONUS 2012:
19. Vůně benzínu (2012)
20. My už jiný nebudem (2012)

Hodnocení

autor:

50 %

čtenáři:

74 %

hodnotilo: 45


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Nejnovější diskuze

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

THE CRAZY WORLD OF ARTHUR BROWN - Zim Zam Zim

Schneider anonym
09.09.16 | 16:35:27

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Petr anonym
21.02.16 | 14:42:59

MOTÖRHEAD - Motörizer

Jaroslav Burda
29.12.15 | 09:38:06

CLANNAD - Legend (Robin of Sherwood soundtrack)

Oblu anonym
12.12.15 | 07:55:33

MOTÖRHEAD - Motörizer

Jaroslav Burda
12.11.15 | 21:33:10

PRAŽSKÝ VÝBĚR - Běr

Olda anonym
27.05.15 | 21:42:20

FLAMENGO - Kuře v hodinkách

Jarda Balcar anonym
12.03.15 | 15:08:37

Více

Facebook   MySpace   YouTube